Gruszów

Dobczyce : Turystyka : Okolica : Gruszów

Gruszów to mała wioska, znajdująca się 40 km na południe od Krakowa. Położona jest na wzgórzach pogórza Wielickiego nad rzeką Stradomką.

Sąsiedzi: Gruszów graniczy z wioskami: od południa Żerosławice (Podlubomierz), Kawec, od zachodu z Sawą, od północy z Mierzniem (wioski te należą do gminy Raciechowice), i Zalesianami (gmina Gdów), a od wschodu z Lubomierzem (należącym do gminy Łapanów).

W Gruszowie mamy kościół parafialny (zabytkowy i bardzo ładny), szkołę podstawową, gimnazjum, pocztę, straż pożarną, parę sklepów, jeden bar (nazywa się Szoker albo Joker ale jest niewyraźnie napisane). W wiosce działa tez fabryczka uszczelek firmy Larkis.

Dojechać do Gruszowa można dość łatwo pod warunkiem, że dysponuje się samochodem osobowym. Jedyny bezpośredni autobus z Krakowa wyjeżdża z dworca PKS na ul. Pawiej o godzinie 8:30, przy czym kursuje tylko w soboty niedziele i święta, chyba, że akurat wypadnie Boże Narodzenie, Nowy Rok lub Wielkanoc (co lubi się zdarzyć, jeśli nie w sobotę lub niedziele to na pewno w święto). Autobus ten dojeżdża do Równi, tak, że do centrum wioski trzeba jeszcze podejść z 10 minut. Gdyby ktoś chciał się tu wybrać w tygodniu, polecam trasę przez Dobczyce, skąd kursują co godzinkę busy do Łapanowa, z busa trzeba wysiąść na Kawcu koło baru i dalej pieszo w kierunku północnym przez most i już się jest w Gruszowie.

To jest opis trasy dłuższej, ale z dużo lepszą nawierzchnią. Z Krakowa samochodem do Wieliczki i tam na Dobczyce. W Dobczycach skręcić w stronę Kasiny Wielkiej i tą droga do miejscowości Czasław aż traficie na kierunkowskaz na Łapanów przez Raciechowice, Komorniki, Zegartowice, Sawę do Kawca w Kawcu w lewo na most i 100 m za mostem znowu w lewo do centrum wioski.

Teraz trasa dla tych którym nie zależy na zawieszeniu ich samochodu. Z Krakowa do Wieliczki i tam na Tymową a Gdów. W Gdowie na Łapanów. Uwaga - za miejscowością Zagórzany (przed serpentynami) droga bez oznaczenia w prawo i tu przez wielkie dziury cały czas główną zajedziecie do Gruszowa. Naprawdę mi szkoda Waszych samochodów.

W okolicy znajduje się:

Dlaczego? Strona poświęcona miejscowości w której przez prawie rok mieszkałem.

Od 25 lipca 2006 działa forum dyskusyjne ,,Gruszów" - zapraszamy!


Łukasz Bajer