Historia Dobczyc
Dobczyce : Historia
Nitki
- Goworek - 1212, 11 maja w Krakowie.
Radwan, zawierając z Pakosławem, kanonikiem krakowskim i z jego siostrą wdową po Raciborze, układ w sprawie sukcesji po zmarłym, zrzeka się na rzecz wdowy po Raciborze roszczeń do wsi Bieżanów.
Niech wszystkim żyjącym w chwili obecnej i w przyszłości będzie wiadome, że ja Radwan (w czasie układów) z Pakosławem, kanonikiem krakowskim i jego siostrą, kiedyś żoną mojego starszego brata Raciborza, w związku ze spadkiem, który wymieniony powyżej małżonek, mój brat Racibor, tak za życia jak i po śmierci na nią przeniósł, chciałem obalić legat uważając, że został on uczyniony z moją szkodą. Wskutek tego powstał pomiędzy nami spór. Załatwiłem go w taki sposób, że dla dobra i spokoju z tego względu, żeby zbożna darowizna częściej już wspomnianego mojego brata nie była daremna, zrzekłem się zbożnie i dobrowolnie na rzecz jego żony pretensji do wsi, która nazywa się Besanowo, na takich warunkach, że ona sama (żona ) Racibora będzie posiadała nieprzerwanie ową wieś Bieżanów z tytułu prawa do dziedziczenia, bez zmiany tegoż z biegiem lat, lub też ten (będzie posiadał) któremu ona ją (wieś) sama da. I niechaj ani mnie ani mojemu potomstwu nie będzie wolno go później cofnąć.
Świadkami tej rzeczy są: kasztelan krakowski Goworek, zarządca dworu Bozanta z trzema synami Świętosławem, Filipem i Domosławem. Dobrogost(...) Aby zatem ta umowa miała nienaruszoną na zawsze trwałość, uznałem za rzecz godną zabezpieczyć ją mocą pieczęci księcia, biskupa kościoła, oraz baronów. Dokonano tej naszej umowy w Krakowie w roku 1212 od wcielenia Pańskiego, 11 maja za panowania w Krakowie najznakomitszego Księcia Leszka, gdy zarządzał kościołem pan biskup Wincenty, wojewodą był Pakosław, zarządcą dworu Goworek...(...) [nitkę doczepił(a) Dariusz Goworek]
Dodaj komentarz | Dodaj nitkę