Dobczyce. Mury zamku w wieczornym s³oñcu. Wiosna 1999

Wojsko rosyjskie w Dobczycach ...

Dobczyce : Aktualności : Jedna wiadomość

28 listopada 2009

28 listopada 1914 roku Rosjanie z 18 pułku carowej Katarzyny oraz ze 168 i 124 pułków strzelców wkroczyli do Dobczyc, a ich artyleria zajęła stanowiska w Stojowicach i Brzączowicach. Po pierwszych przyjaznych gestach ze strony rosyjskiego okupanta następowały rabunki i gwałty, które nasiliły się znacznie w trakcie kontruderzenia austro-węgierskiego.

2 grudnia 1914 roku strzelcy alpejscy z Tyrolu, wspierani przez dywizję niemieckiej piechoty i spieszone dywizje węgierskiej kawalerii, przystąpili do generalnego szturmu na pozycje rosyjskie. Nie czekając na przygotowanie artyleryjskie wojska austro-węgierskie wdarły się na pozycje wroga w rejonie Zasani, Trzemeśni, Burletki i Kornatki, nacierając w kierunku północno-wschodnim, zdobyły znaczny obszar Pogórza Wielickiego. Rosjanie stawiali zaciekły opór jedynie na wzgórzu Burletka, które zdobyto dopiero po trzecim szturmie, przy czym pomogła w dużej mierze rosyjska artyleria, omyłkowo ostrzeliwując własne pozycje i cofające się oddziały.

Komunikat wojenny szefa sztabu generalnego wojsk Austro-węgierskich z dnia 20 grudnia:

Po wyparciu Rosyan z Wieliczki front bitwy skrócił się i objął przestrzeń od Dobczyc przez Tymbark do Limanowej. Bitwa na tej przestrzeni trwała jeszcze 8 dni, tj. aż do 12 grudnia i skończyła się straszliwą klęską Rosyan, a naszem ogromnem zwycięstwem.

Juliusz Bator Wojna Galicyjska, Kraków 2008
Powiadomił nas Marcin Bajer

Dodaj komentarz[ DrEaKmOrE - strona główna | copyright / prawa autorskie | zastrzeżenia prawne | prywatność ]

webmaster@tigana.pl