Dobczyce. Mury zamku w wieczornym s³oñcu. Wiosna 1999

W Dobczycach powstaje dworzec autobusowy

Dobczyce : Aktualności : Jedna wiadomość

1 kwietnia 2008
Obok niedokończonego gimnazjum przy ulicy Szkolnej w Dobczycach rozpoczęto budowę nowego dworca autobusowego.


foto: Łukasz Bajer

Dotychczas prywatne busy i autobusy PKS korzystają z dwóch przystanków: przy ulicy Podgórskiej i na placu przy ulicy Witosa. Utrudnia to przesiadki, a przystanek przy Podgórskiej położony jest na uboczu. Ponieważ miasto dysponuje rozległym, uzbrojonym terenem między ulicami Szkolną i Witosa, na wschód od osiedla Piastowskiego, tuż obok porzuconej budowy gimnazjum, Rada Miejska na wniosek burmistrza Marcina Pawlaka zdecydowała o rozpoczęciu w tym miejscu budowy regionalnego dworca autobusowego.

Podstawową zaletą dworca będzie świetna lokalizacja: w pobliżu strefy przemysłowej, szkół, przedszkoli, osiedli mieszkaniowych i centrum handlowego "Jan". Dworzec będzie miał 12 stanowisk, zaplanowano także dwa wjazdy: jeden od strony ulicy Witosa, drugi od strony ulicy Szkolnej, umożliwiający przejazd na Obwodową i dalej, nowym mostem przez Rabę w stronę Gdowa, Dziekanowic i dalej, do Wieliczki, Krakowa, Warszawy i Brukseli. W budynku niedoszłego gimnazjum znajdą miejsce kasy biletowe, rozległa, wygodna poczekalnia, kiosk z gazetami, restauracja, bar szybkiej obsługi, zakład fryzjerski, gabinety lekarskie, sklepy, ściana wspinaczkowa, biblioteka, salon gier komputerowych, kino, plac zabaw dla dzieci, boisko do koszykówki, filia Muzeum PTTK oraz hotel. Jeden z lokalnych przedsiębiorców przygotowuje się do otwarcia pod szyldem MacDonalds lokalu popularnej na całym świecie sieci bezpłatnych toalet z wyszynkiem. Budynek dworca zwieńczy 100-metrowy maszt z przekaźnikiem GSM.

Inwestycja finansowana jest z budżetu Gminy i Miasta Dobczyce oraz ze środków unijnych. Spodziewane jest też wsparcie pieniężne ze strony władz powiatu myślenickiego i województwa małopolskiego.

Wiadomość o budowie dworca wywołała entuzjazm wśród pasażerów i przewoźników oraz protesty mieszkańców osiedla Piastowskiego, które zgodnie z wieloletnią tradycją zostaną przez władze gminy zignorowane.

Powiadomił nas Marcin Bajer

Dodaj komentarz[ DrEaKmOrE - strona główna | copyright / prawa autorskie | zastrzeżenia prawne | prywatność ]

webmaster@tigana.pl