Dobczyce. Mury zamku w wieczornym s³oñcu. Wiosna 1999

To nie prezent od Świętego Mikołaja

Dobczyce : Aktualności : Jedna wiadomość

3 grudnia 2005
Duża rózga należy się radnym z Komitetu Wyborczego Wyborców Marcina Pawlaka, przegłosowali oni bowiem na ostatniej sesji kolejną podwyżkę podatków na rok 2006. Głównym argumentem za tą podwyżką, przedstawiamy przez włodarzy miasta, była ,,inflacja''.

W roku 2006 zapłacimy więcej podatku od powierzchni mieszkalnych, powierzchni związanych z działalnością gospodarczą, środków transportu. W roku 2005 płaciliśmy za 1 m kwadratowy budynku mieszkalnego 0,41 zł to w 2006 zapłacimy 0,42. Przedsiębiorcy zapłacą za powierzchnie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w budynkach 16,40 zł. choć w 2005 płacili 16 zł. Wzrośnie nawet podatek od psa i za luksus jego posiadania właściciele wyłożą 27 złotych, w tym 2005 płacili 26 zł.

Średni wzrost nie będzie może zbyt wielki bo będzie to zaledwie 2,5%, czyli kilka lub kilkanaście groszy na metrze kwadratowym, i tą szczęśliwą złotówkę na psim ogonie. Radni gminni mogą podwyższać podatki ale nie muszą tego robić, radni obecnej kadencji zrzeszeni w KWW Marcina Pawlaka nie zwracają uwagi nawet na to że Premier RP Kazimierz Marcinkiewicz, mówi iż nie wzrośnie akcyza na paliwa w roku 2006, a Rząd inne podatki też zamierza obniżać.

Jedynym głosem rozsądku poprzedzającym głosowanie wyższych stawek był apel radnego PSL Romana Knapika, wzywający radnych KWW MP do pozostawienia stawek podatku na poziomie z roku 2005. Od 2003 roku, podatki lokalne wzrosły w naszej gminie prawie o 10%. Czy o tyle wzrosły też dochody mieszkańców naszej gminy w tym czasie?

Jedyna dobra wiadomość, to ta że obniżeniu ulegną podatki od upraw rolnych. Nie jest to spowodowane działalnością naszych radnych lecz niską ceną kwintala pszenicy, która to cena jest podstawą do obliczenia wielkości tego podatku.

Powiadomił nas Łukasz Bajer

Dodaj komentarz[ DrEaKmOrE - strona główna | copyright / prawa autorskie | zastrzeżenia prawne | prywatność ]

webmaster@tigana.pl