Wycinki prasowe

Dobczyce : Wycinki

Kliknij na tytuł by przeczytać artykuł w całości. Starsze wycinki znajdziesz w archiwum.

Dziennik Polski - "Dobczyce - te mniej znane" - nowa książka Leszka Kawalca
20 lipca 2002 - " Przez kilka ostatnich tygodni ten emerytowany nauczyciel fizyki chodził po mieście mocno zasępiony: z pisaniem tekstów o Dobczycach poszło mu bowiem gładko, zajęło mu to raptem trzy dni, czemu zresztą nie ma się co dziwić, zważywszy, że historią miasta i jego okolic oraz gromadzeniem wszelakich dokumentów zajmuje się - bagatela - dobrych 30 lat i zna tę historię na wskroś.

Gorzej było z pieniędzmi na pokrycie kosztów druku. Na stare lata przyszło mu zatem pukać do różnych firm i naocznie przekonywać się, jak wygląda marketing w mieście nad Rabą. Koniec końców dopiął swego i książeczkę, a raczej - jak mówi - broszurkę "Dobczyce - te mniej znane" będzie można kupić już podczas tegorocznych imienin miasta. Ze wsparciem finansowym pośpieszyła trójka dobroczyńców: Jan Burkat (Hurtownia "Jan"), Robert Ślęczka (Wytwórnia Pierogów "Mozaika") i Władysław Brożek (Piekarnia "Złoty Kłos")."

Dziennik Polski - Zespoły muzyczne w Dobczycach - ton nadaje orkiestra
4 lipca 2002 - " W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury bardzo prężnie działa kilka zespołów artystycznych. Kierujący pracą ośrodka Józef Maniecki, na co dzień albo może bardziej od święta, kapelmistrz miejscowej Orkiestry Dętej OSP, wskazuje właśnie na orkiestrę, jako na najstarszy w Dobczycach muzyczny zespół."

Dziennik Polski - Kamienie wracają na zamek
1 lipca 2002 - "Dobczycki zamek, podobnie jak kilka innych strażnic, należał do systemu obronnego Krakowa, dawnej stolicy kraju. Stanowi on typowy przykład warowni opartej na nieregularnych kształtach. Górny zamek zbudowano na planie trójkąta, wokół dziedzińca otoczonego pomieszczeniami. Zdaniem badaczy, gotycka wieża istniała w południowo-wschodnim narożniku twierdzy. Dolny zamek miał natomiast kształt wydłużony.

Mury zamku posłużyły miejscowym jako podręczny skład materiału budowlanego. Rozebrano je, uznając za doskonały surowiec do budowy domów w dolnym mieście. W ostatnich latach ludzie rozbierają piwnice zużytych domów i przywożą kamień z powrotem na wzgórze. Zachowane fragmenty murów po wschodniej stronie wymagają konserwacji, na którą brakuje pieniędzy."

Dziennik Polski - Legł aby powstać - krótka historia dobczyckiego zamku
21 czerwca 2002 - " Gorączkowe poszukiwanie skarbów w dobczyckim zamku rozpoczęto ponad 200 lat temu. Podobno w XVIII wieku służąca Katarzyna Karcz z Kornatki, bawiąc się z dziećmi, znalazła tajemną skrytkę. Znajdowało się w niej naczynie z klejnotami i pieniędzmi. Historycy twierdzą, że to zdarzenie ośmieliło miejscowych do rozbiórki zamku w poszukiwaniu kosztowności. Pomagali w niej ostatni dzierżawcy: Michał Baran Lewartowski, Kasper Biliński i Turnauowie. Z budulca kamiennego wznieśli oni kościół na starym mieście i dwór w Gaiku. Kamień służył do renowacji murów wawelskich i krakowskich kościołów oraz fundamentów domów w dobczyckim nowym mieście, które budowano u stóp zamkowego wzgórza. Pozostałości po zamku porosła darń. Dopiero w latach 60. ubiegłego wieku odżyła idea jego odbudowy. "

Dziennik Polski - Szatnia w samochodzie prezesa: historia i dzień dzisiejszy LKS Elektron
21 czerwca 2002 - "Ludowy Klub Sportowy Elektron założony w październiku 1967 roku przez Ludwika Dziewońskiego, wieloletniego szefa dobczyckiego internatu, jest swoistym ewenementem w skali całego kraju. Działa bowiem w oparciu o młodzież uczącą się w dobczyckim Zespole Szkół i mieszkającą w internacie "Pogórze", a od kilku lat ma on formułę otwartą i może doń należeć każdy chętny."

Dziennik Polski - Parafie naszego dekanatu: Stadniki
21 czerwca 2002 - "Księża sercanie, wraz z nowicjuszami, przyjeżdżali do Stadnik jeszcze przed II wojną światową. Spędzali tu wakacje. Pomagali ludziom w pracy w polu. Księża chodzili wtedy na msze do kościoła do Dobczyc. Potem, w czasie II wojny, gdy Niemcy zajęli część naszego klasztoru w Płaszowie, sercanie właśnie tutaj znaleźli schronienie. Z czasem uzyskali zezwolenie na przeniesienie klasztoru do Stadnik. Początkowo mieścił się on na piętrze dworku państwa Michalików. Budowa klasztoru rozpoczęła się w 1947 r. "

Dziennik Polski - Pamiątkowa tablica dla senatora z Dobczyc
22 maja 2002 - " Uroczystym odsłonięciem pamiątkowej tablicy na górze zamkowej w Dobczycach uhonorowano Franciszka Ścibora, senatora II Rzeczypospolitej, jednego z najbardziej zasłużonych dobczycan. Poniedziałkowa uroczystość została połączona z 640-leciem nadania Dobczycom praw miejskich.

Franciszek Ścibor (1862-1932) był najstarszym dzieckiem dobczyckich mieszczan - szewca Wincentego Ścibora i Marii ze Szczęchów. Ambicje odziedziczył zapewne po dziadku, Tomaszu Ściborze, który był radnym miejskim. Właśnie na jego ręce Rada Miasta wypłaciła w lipcu 1873 r. 12 złotych reńskich zapomogi dla IV-klasisty Franciszka, aby ułatwić mu dalsze kształcenie w Gimnazjum św. Anny w Krakowie. W roku 1881 rozpoczął studia na wydziale prawno-politycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z odpisu indeksu wynika, że uczyli go wybitni naukowcy, m.in. profesorowie Bobrzyński i Zoll. W kronice parafii dobczyckiej zanotowano w 1892 r.: "Pan Franciszek Ścibor - syn tutejszych mieszczan, który ukończył nauki prawnicze - został adiunktem sądowym w Wojniczu". Jego wiedza i szacunek, jakim się cieszył. spowodowały, że został wybrany z ramienia PSL Piast na senatora z województwa małopolskiego w I kadencji wolnej Rzeczpospolitej. "

Dziennik Polski - Kazimierz Kowalski - kasztelan dobczyckiego zamku
2 kwietnia 2002 - " Na wzgórze zamkowe w Dobczycach Kazimierz Kowalski powraca bardzo często. Mieszka u jego stóp, a dobro obiektu, w którego ratowanie włożył wiele pracy, leży mu na sercu. Dba także o eksponaty z pobliskiego skansenu."

Dziennik Polski - Trybunał Konstytucyjny ustali pensję burmistrza Dobczyc
7 marca 2002 - "W poniedziałek sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego zadecydowali, że sprawą pensji burmistrza Leszka Sobonia zajmie się Trybunał Konstytucyjny. Przypomnijmy, że obniżenia pensji burmistrza Dobczyc z 6,6 tys. zł o ponad połowę (w tym zasadniczego wynagrodzenia do 1,5 tys. zł) domagali się radni."

Dziennik Polski - Czarne chmury nad dobczyckim gimnazjum
8 lutego 2002 - " Jeszcze pół roku temu na łamach "Dziennika Polskiego" pisano, że budowane gimnazjum w Dobczycach stoi na solidnych fundamentach, odwołując się do specjalnych pali, które musiały być zainstalowane na podmokłym gruncie. Dzisiaj te fundamenty okazują się nadzwyczaj słabe, a inwestycja coraz bardziej dzieli miejscowe środowisko. O co idzie? Oczywiście o pieniądze."

Dziennik Polski - Gimnazjum na kredyt
6 lutego 2002 - " Pomimo licznych wątpliwości dobczyccy radni przyjęli plan finansowania budowy gimnazjum. Zakłada on kontynuowanie inwestycji, którą w najbliższych latach będzie kredytował wykonawca. Budowa obiektu doprowadzona jest do stanu zerowego. Nad częścią dydaktyczną powstaje już pierwsze piętro; do zakończenia brakuje jednak jeszcze wiele. Tymczasem możliwości finansowania budowy z kredytów, zaciąganych przez gminę, są ograniczone. W roku ubiegłym gmina zadłużyła się na ten cel na kwotę 2,9 mln. - Zobowiązania finansowe niebawem sięgną 9 mln zł - mówią radni."

Dziennik Polski - Płonące autobusy
4 lutego 2002 - "Dwa autobusy należące do dziekanowickiej firmy FB doszczętnie spłonęły, w trzech innych ogień udało się ugasić. Właściciel firmy nie ma wątpliwości, że podpalili je konkurenci z branży. Swe straty szacuje na ok. 200 tys. zł. W nocy z piątku na sobotę na parkingu w Dziekanowicach, w pobliżu drogi prowadzącej w kierunku Dobczyc, stało kilkanaście autobusów. Pięć z nich zaczęło się palić około godz. 2. Ogień dostrzegł przejeżdżający drogą kierowca. Prawdopodobnie to on spłoszył podpalaczy. Moment później ktoś usłyszał bowiem warkot uruchomionego w pobliżu auta, które natychmiast ruszyło z miejsca."

Dziennik Polski - Dobczyckie "Werdebusy" na kolędniczym szlaku
3 stycznia 2002 - " Od 28 lat dobczyckie "Werdebusy" odwiedzają z kolędą i życzeniami noworocznymi domy w gminach Wiśniowa, Raciechowice i Dobczyce. Przebrani za pasterzy, z aniołem, Żydem oraz ogromną szopką, wędrują co roku, prezentując bogaty repertuar. Oprócz pieśni bożonarodzeniowych i pastorałek odgrywają scenki pasterskie oraz kukiełkowe przedstawienia w szopce."

Dziennik Polski - Budżet Dobczyc 2002 - ponad 11% deficytu
31 grudnia 2001 - " W piątek, na sesji Rady Miejskiej w Dobczycach, uchwalono przyszłoroczny budżet. Dochody oszacowano na 15,985 mln zł, a wydatki na 18,047 mln zł. Deficyt, przekraczający 2 mln zł, ma być pokryty kredytem, który władze Dobczyc zamierzają zaciągnąć na kontynuowanie prac przy budowie gimnazjum."

Dziennik Polski - Dobczyckie kartki świąteczne w myślenickiej galerii
17 grudnia 2001 - "Najnowsza ekspozycja, prezentowana w minigalerii "Pod Belką" w Myślenicach, jest zdecydowanie na czasie. Irena Molendys wystawia bowiem kilkadziesiąt projektów kartek świątecznych.

Warto dodać, że Irena pochodzi z Dobczyc i jest współautorką naszego serwisu internetowego. Jej rysunki zdobią ściany zamku DrEaKmOrE, jej kartki świąteczne można podziwiać w naszej kartkowej galerii a jej strony internetowe zwracają uwagę staranną oprawą graficzną. "

Dziennik Polski - Gajsina w Ukrainie - nowe miasto partnerskie Dobczyc
6 grudnia 2001 - " Partnerską współpracy z ukraińskim miastem Gajsiną chcą podpisać władze Dobczyc. Miasto położone w południowo-zachodniej części Ukrainy liczy ponad 20 tys. mieszkańców i należy do powiatu Winnica. Władze Dobczyc przyjęły zaproszenie do Gajsiny w celu ustalenia warunków współpracy. Dobczyccy radni zgodnie poparli tę propozycje. Uważają, że przyniesie ona korzyści młodzieży, przedsiębiorcom oraz osobom zainteresowanym wymianą turystyczną. "

Dziennik Polski - Wokół Jeziora Dobczyckiego: ścieki i rekreacja
15 listopada 2001 - "Od kilku tygodni radni Dobczyc domagali się wyjaśnienia zasad współpracy swojej gminy ze Związkiem Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa, a także przedstawienia planów inwestycyjnych tego ostatniego. Problemy ochrony środowiska naturalnego zbiornika dobczyckiego od dawna budzą zainteresowanie mieszkańców wsi, sąsiadujących z jeziorem. Mieli oni nadzieję - a i nadal się łudzą - że niebawem akwen zostanie otwarty dla celów rekreacyjnych."[ DrEaKmOrE - strona główna | copyright / prawa autorskie | zastrzeżenia prawne | prywatność ]

webmaster@tigana.pl