Pełny sukces - POLSKI WIECZÓR w Versmold

Dobczyce : Versmold : Wieczór polski w Versmold

Polski Wieczór zorganizowany 14 marca 2002 przez versmoldzkie Koło Przyjaciół Miast Partnerskich w restauracji "Bröcker" w Versmold zakończył się pełnym sukcesem. Kiedy Christian Ludewig, przewodniczący versmoldzkiego Koła Przyjaciół Miast Partnerskich powitał przybyły na tę okazję zespół rockowy z Dobczyc - What's Up - restauracja "Bröcker", była wypełniona już po brzegi.

Czterej młodzi muzycy - Paweł Bergiel, Andrzej Pudlik, Andrzej Figlewicz i Krzysztof Dulski - zachwycili przybyłych gości pełnym uczucia polskim rockiem, tym samym dokładnie trafiając w gusta versmoldzkiej publiczności. Wieczór ten był wstępem do Polskiego Tygodnia w tej restauracji. Właściciel lokalu - Marco Unverfehrt - otrzymał od Koła Przyjaciół Miast Partnerskich książkę kucharską z polskimi przepisami. Przez cały tydzień serwował bigos, pierogi i sałatkę z kiełbasą krakowską. Dodatkowo zamówił kilka beczek piwa Żywiec. Z propozycji posmakowania mało znanych w Niemczech polskich potraw i napojów skorzystało wielu mieszkańców Versmold, szczególnie ci, którzy z Polską nie mieli do tej pory żadnych kontaktów.

Dobczyckiemu zespołowi rockowemu towarzyszyli: Mateusz Matejewski - Przewodniczący Stowarzyszenia Miast Partnerskich Versmold - Dobczyce z siedzibą w Dobczycach, oraz nowy dyrektor MGOK Józef Maniecki. Obydwaj Panowie wzięli także udział w piątkowym walnym zebraniu Koła Przyjaciół Miast Partnerskich. W czasie tego zebrania mówiono o przygotowaniach do Festiwalu Folklorystycznego w Versmold mającego odbyć się 3 października 2002. Dzień ten jest u nas świętem narodowym, upamiętniającym zniesienie granicy dzielącej Niemcy od Niemiec. Chcielibyśmy, aby grupa folklorystyczna z Dobczyc wraz z zespołem ludowym z Versmold i grupą mieszkających w Versmold Hiszpanów, włożyła wkład w obchody Święta Zjednoczenia.

Mateusz Matejewski, który wspólnie z Józefem Manieckim i czterema muzykami wspaniale reprezentował Dobczyce, w wypowiedzi dla versmoldzkiej gazety codziennej stwierdził: "Dąb przyjaźni, który zasadziliśmy wspólnie parę lat temu w Dobczycach, rośnie nadal."

Do tego życzenia chciałbym się również dołączyć. Idea miast partnerskich powstała w zachodniej części Europy jako odpowiedź na drugą wojnę światową. Poprzez Miasta Partnerskie niezależnie od granic ludzie poznają się a obie strony czerpią korzyści ze wzajemnej wymiany kulturalnej. Każde partnerstwo miast, nawet niewielkich miasteczek, przyczynia się do lepszego zrozumienia pomiędzy ludźmi w Europie. Szkoda, aby idea ta, która w radzie miejskiej w Versmold wspierana jest przez wszystkie ugrupowania, była celem politycznych kłótni.

Obecny prezydent Republiki Federalnej Niemiec Johannes Rau wypowiedział znamienne zdanie: "Versöhnen statt spalten" (Godzić zamiast dzielić). Pozwólmy, aby to zdanie stało się naszym mottem!

Thorsten Klute
(Członek zarządu Koła Przyjaciół Miast Partnerskich Dobczyce - Versmold z siedzibą w Versmold, oraz radny miasta Versmold)


Dodaj komentarz | Dodaj nitkę