Dobczyce ;-).

herb
Dobczycki rynek zimą
DOBCZYCE:
 • Położenie
 • Historia
 • Zabytki
 • Jak dojechać
 • Okolica
 • Nieco poważniej
 • Witamy serdecznie na nieoficjalnej, nieformalnej i niekonwencjonalnej stronie WWW miasta Dobczyce. Gród ten to perła miast małopolskich. Położony jest malowniczo nad brzegami modrej Raby, na tle zielonych wzniesień Beskidu.. Zacni mieszczanie pędzą tam żywot spokojny i wesoły, a nadobne niewiasty przeglądają się w lustrzanej tafli jeziora, na którym złotowłose pacholęta puszczają łódki z kory.

  Wirtualny* Komitet Powitalny  Położenie miasta jest bardzo dogodne i widać to już od pierwszego rzutu oka na współrzędne: 49°53'N 20°06'E. Jeśli ktoś się nie wyznaje na szerokościach i długościach geograficznych, niech się wstydzi i niech raczej w domu zostanie, bo podróże mogą być dlań niebezpieczne w dzisiejszych czasach.

  od początku


  Historia Dobczyc jest długa i zaszczytna. Kto nie wierzy, ten jest kiep i prostak, i niech się na udeptanej ziemi stawi a sam sobie kijem grzbiet wygrzmoci, bo tutejsi mieszczanie się z byle chudopacholstwem nie zadają.

  Zamek

  od początku


  Zabytki można w Dobczycach spotkać na każdym kroku. Trzeba mocno uważać, aby się o jakiś nie potknąć. Ludziska tu mieszkają już od czasów kamienia łupanego, przeto nie dziwota, że kupę artefaktów po sobie zostawili, a i budynków niemało pobudowali.

  Karczma 'Na Zbóju', w tle kościół pw. Św. Jana Chrzciciela

  od początku


  Jak dojechać? O to się martwić nie musicie, wszak wszystkie drogi i tak prowadzą do Rzymu, a stamtąd już łatwo trafić.

  różne środki komunikacji na dobczyckim rynku

  Zatroszczcie się raczej, wędrowcy, o to, jak stąd wyjechać, kiedy bowiem z miejscowymi ktoś zadrze, niech sobie lepiej zawczasu drogę odwrotu zapewni i ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków zakupi.

  od początku


  Okolica słynie z urody. Są w pobliżu majestatyczne góry, są urokliwe galicyjskie miasteczka, są malowiczo położone wioski, są pełne grzybów i dzikiego zwierza knieje. Krótko mówiąc - ładna okolica.

  kapliczka pod Lubogoszczą w Beskidzie Wyspowym

  od początku


  *wirtualny: możliwy, ale nieistniejący