Galeria

DrEaKmOrE : Forum dyskusyjne DrEaKmOrE : Gruszów : Wątek
Powiadamiaj mnie o nowych odpowiedziach
Pozdrawiam!Oceniam, że już niedługo, po wakacjach forum nabierz nowego oblicza. Wciąż czekamy z p.Franciszkiem na zdjęcia od Łukasza z festynu w gruszowskiej szkole. Panie Marcinie proponuję utworzć galerię zdjęć z dawnych lat. Jestem bardzo ciekawy utrwalenia Gruszowa, mieszkańców na starych fotografiach. Zależy mi na takich fotografiach ponieważ sam nie posiadam ich wiele. Mam na myśli starą szkołę, remizę, chłopskie zagrody, ówczesne drogi z wierzbami, kuźnie, młyny, furmanki i wiele innych. Liczę na to, że są Gruszowianie i sympatycy którzy mogą w sieci podzielić się z nami obrazami przeszłości.

-- Mieczysław DEJ, 12 sierpnia 2006

Odpowiedzi

Panie Mieczysławie.Jak najbardziej popieram inicjatywę Pana.Byłby to znakmity obraz mijających czasów G.Muszę jednak wątpić,czy apel Pana przyniesie rezultaty.Po pierwsze: gruszowscy internauci jakoś stracili na zapale medialnym i zamilkli,].Czyżby sie już całkiem wystrzelali.Byłaby to duża szkoda,ponieważ akurat teraz Pan Bajer dał nam znakomitą szansę na pokazanie się.A po drugie-niegdyś aparat fot.jak Pan dobrze wie nie był urządzeniem popularnym.Zdjęcia robiono przy okazji np odpustu,a robił je za moich czasów fotograf Talarek z Gdowa.A jak było wcześniej?Pewnie nie lepiej.No i zabawa była droga.Ale nie kraczmy...Może istotnie coś się znajdzie.Czekajmy cierpliwie.Pozdrawiam.F.

-- Franciszek Lisowski, 16 września 2006

Warto było czekać. Dzięki Paniom mgr mgr Jasek i Kosz z gruszowskiej szkoły mamy piękną galerię zdjęć z tamtych lat. /www.gruszów.republika.pl/. Łezka kręci się w oku pod wpływem przywołanych wspomnień. Dla mnie wiele osób jest nieznanych, jednak wśród zdjęć doszukałem się i członków mojej rodziny oraz znajomych. Cenny jest klimat jaki oddają zdjęcia, charakterystyczny dla tamtych lat i gruszowskiej okolicy. Oceniam, że to początek szczytnej akcji i w dowód uznania za takie dzieło "zasypiemy" szkolną galerię fotografiami z naszych, czasami skromnych, domowych zbiorów.

-- Mieczysław DEJ, 1 lipca 2007

Odp: Galeria"Śladami gruszowskich kapliczek"

Proponuję odwiedzić n/w stronę. To za miedzą naszego Gruszowa: www.bochenskie.republika.pl/cztery_pory_roku_/base0.html; „Przydrożne kapliczki i figury to niemi świadkowie historii i tradycji naszej ziemi. Czasem piękne i odnowione, czasem zapomniane, stojące od dziesiątek lub setek lat na rozstajach dróg, tonące w zieleni pól i łąk. Jedną z ciekawszych i jednocześnie zagadkowych figur jest kamienna kolumna z krzyżem w Lipnicy Górnej, przy drodze Wiśnicz - Lipnica Murowana. Wzniesiona została w XVIII w. przez nieznanego fundatora. Po przewróceniu w nieustalonym czasie ponownie wystawiona, ale jej trzon został skrócony, a głowica zamontowana została odwrotnie. Prawdopodobnie była jedną z czterech kolumn wystawionych przez burgrabiów wiśnickich w XVII-XVIII w. w sąsiedztwie Nowego Wiśnicza. Szczególnie podobna jest do kolumny w Łomnej (na Bukowcu). Niewyjaśniony natomiast pozostaje powód jej wzniesienia. Zwykła pobożność, akt pokuty, a może ochrona okolicy przed "morowym powietrzem"? Jedno jest pewne – ta kolumna wygląda pięknie o każdej porze roku...” Ujmujący komentarz, a jaki bliski naszym, gruszowskim kapliczkom. Mają swoje miejsce w sieci: www.parafiagruszow.strefa.pl/galeria/kapliczki/kapliczki.html; „Śladami gruszowskich kapliczek”. Kolejny rok, tymi śladami w Boże ciało trafiliśmy do kilku kolejnych. Na Lesie do „Fatimskiej”: http://picasaweb.google.com/annakosz/BozeCiaO2011#5627709399291432530; Urzeka nowa- „Fatimska”, wraz ze swoją małą legendą i przesłaniem.

-- Mieczysław Dej, 28 stycznia 2012