Potok Patelówka

DrEaKmOrE : Forum dyskusyjne DrEaKmOrE : Gruszów : Wątek
Powiadamiaj mnie o nowych odpowiedziach
Pan Bajer ma całkowitą racje co do potoka Patelówka.sprawa wydaje sie jednak beznadziejna.Wystarczy przejść wzdłuż tego ścieku,a by zobaczyć,że wpływają do niego nieczystości z gospodarstw,które nie mają ani kanalizacji ani szamb.Ponadto ułożenie tego potoczku-doliną- powoduje,że spływają do niego nawozy sztuczne z okolicznych pól-i to powoduje,że sprawa jest jeszcze bardziej beznadziejna.Nadto potoczek należy na poszczególnych odcinkach do kolejnych włacicieli,których -zapewne z powodu kosztow trudno by było skłonić do oczyszczanie.A jest to uroczy zakątek G. jeśli by zobaczyć ,co woda uczyniła z Patelówki przez lata-zakola,kaniony,"zbyłki"

-- Franciszek Lisowski, 6 sierpnia 2006

Odpowiedzi

I tak i nie.Złom,gruz,wiatrołomy i wszechobecne opony nie mają wiele wspólnego z nawozami, ściekami, opryskami. W latach 70 - tych zapanowała moda na tzw. bloki sadownicze. To one miały ożywić gospodarowanie na gruszowsko - raciechowickich/i nie tylko/hektarach. Wówczas w potokach rozpoczęto masowe pobieranie wody do oprysków i płukanie instalacji po opryskach. To spowodowało wymarcie potokowej flory i fauny. Kolejne lata suszy i mieszkańcy doprowadzili do dzisiejszej rzeczywistości. Jest ona przykra i przytłaczająca. Wierzę, że przyjdą takie lata i nie będziemy obojętnie przechodzić wokół naszego otoczenia. Od zawsze w naszym życiu i działalności są priorytety, stan środowiska jeszcze nie doczekał się swojego miejsca wśród nich.Każda różnica wzbogaca otoczenie. Jednak czy o taką różnicę nam chodzi?

-- Mieczysław DEJ, 12 sierpnia 2006

Tylko gwoli sprostowania: to pan Dej pisał o Patelówce, a nie ja. Do tej pory nie wiedziałem nawet, jak się ten dopływ Stradomki nazywa. Pozdrawiam!

-- Marcin Bajer, 16 sierpnia 2006