Plastykowy "pin" we wtyczce pPlug

DrEaKmOrE : Forum dyskusyjne DrEaKmOrE : GPS : Wątek
Powiadamiaj mnie o nowych odpowiedziach
wlasnie dostalem wtyczki, wszystko pasuje tylko zastanawia mnie funkcja tego malego scietego walca. Ja mam w GPS plastikowy "pin" posrodku pinow RS232. i zastanawiam sie czy konieczne jest zastosowanie tego co byl z wtyczka?

-- A. Nonim, 16 maja 2002

Odpowiedzi

Jeśli masz w gniazdku swojego GPSa wystający plastikowy bolec, to możesz wyrzucić ten "ścięty walec". Służy on do zatkania dużego, centralnie położonego otworu we wtyczce pPlug, jeśli podłączony do niej kabel jest "wysokonapięciowy" (10 do 32V). Ma zabezpieczać przed doprowadzeniem zasilania o zbyt wysokim napięciu do "niskonapięciowych" (5 do 8V) odbiorników Garmina, takich jak GPS 12, 38 i 40 (dwa ostatnie nie są już produkowane). Jeśli ten walec włożyłbyś do wtyczki, to nie wcisnąłbyś jej potem do swojego odbiornika (masz GPS12, nie?).

Jeśli natomiast będziesz robił z tych wtyczek kable zasilające do innych Garminów (np. 12XL), to wtedy radzilbym wcisnąć ten "walec" we wtyczkę.

W przypadku kabli do transferu danych obecność "walca" we wtyczce nie ma znaczenia, ale lepiej go nie wciskać, bo wtedy ten sam kabel będzie pasował do wszystkich Garminów (z wyjątkiem eTrex i eMap, które mają zupełnie inną wtyczkę i inne napięcie zasilania: 3V)

-- Marcin Bajer, 16 maja 2002